Podstawowe informacje

HR ADVISOR

źródło: Carlson Wagonlit Travel

Warsaw

Data publikacji:
14-12-2018

Data ostatniej aktualizacji:
07-01-2019

Warunki zatrudnienia:
brak danych, brak danych

Poziom stanowiska:
specjalista

Zarobki:
brak danych

Pochodzenie oferty:
monsterpolska.pl

Opis oferty pracy

Praca - HR ADVISOR
Description

As HR Advisor you will answer various queries by email/phone and provide timely information & resolution regarding various HR policies and practices (both global and country specific) within the agreed SLAs.

As HR Advisor you also play a strategic role in improving internal clients’ experience coaching employees to make the most of our HR tools (Self-service intranet, HR Connect etc.), which may involve helping them navigate through the information gathering process/ problem solving approach as their queries are answered. You will act as a champion of standard global & country specific policies across the EMEA countries where CWT has operations & redirects complex queries to subject matter experts.

Job Responsibilities:

  • Management of HR databases
  • Take responsibility for delivering a high quality professional HR service and advice to employees; being first point of contact for them and managing their queries related to a wide range of HR administration processes, benefits management, HR tools and other
  • Receiving and answering questions relating to: Individual or group benefits, entitlements, beneficiary/ dependent information,
  • Organizational chart in HR Connect, UID creation or duplicity, Updating of work/assignment information in HR Connect; etc
  • Dealing with requests for Employment Certificates, Address Proofs, Confirmation Letters, historic leave application/ adjustment, Background Verifications, etc.
  • Identifying trends in queries being handled and creating Knowledge Base Articles/ FAQ documents for other Contact Center Associates and Employees to refer.
  • Providing guidance and navigation support to managers and employees to find answers in self-service
  • Collaborate with key stakeholders - HRBP's and managers
  • Be compliant with all Data Protection regulation and any other internal policies
  • Make recommendations for improvements in HR Admin processes and practices

What do we offer?

  • A stable work environment in an international company, the market leader in travel management
  • Full-time employment contract
  • An interesting and varied role with the use of foreign languages on a daily basis
  • The possibility to develop and grow in a global corporation
  • Benefit package: private medical care and life insurance, co-financing of sport card, lunch card, financial incentives, other benefits from social fund

Qualifications

Skills you should have:

  • Fluent Italian and English
  • Customer – oriented & problem solving mindset
  • Knowledge of Italian Employment & Labor Law will be an asset
  • Previous experience in HR area will be an asset
  • Good interpersonal & communication skills (verbal & written)
  • Ability to deal with sensitive & confidential information
  • Excellent knowledge of MS Office and Excel
  • Knowledge of Customer Record Management (CRM) tools & HR Software systems (preferably Oracle) will be an asset

Sprawdź również inne oferty z branży:

Head Hunter / Partner Rekrutacyjny/ Freelancer
HR WARSZAWA Opis Stanowiska: • Wyszukiwanie Kandydatów Metodą Direct Search Oraz Executive Search • Przeprowadzaniu Procesu Rekrutacji I Selekcji Kandydatów Według Ściśle Określonych Kryteriów; • Tworzenie Arkusza Oceny Kandydatów, Rekomendacji Oraz Weryfikacje Referencji Wymagania: • Doświadczenie W Samodzielnym Prowadzeniu Procesów Rekrutacyjnych Na Stanowiska Niskiego, Średniego I Wysokiego Szczebla Oraz Stanowiska Specjalistyczne; • Bardzo Wysoko Rozwinięte Zdolności Komunikacyjne • Kreatywność, Pozytywne Nastawienie I Orientacja Na Osiąganie Wyników • Znajomość Jęz. Angielskiego, Zdalna

Opis oferty pracy: Head Hunter / Partner Rekrutacyjny / Freelancer Branża: Agencja HR lokalizacja: Polska Opis stanowiska: • wyszukiwanie kandydatów metodą direct search oraz executive search • przeprowadzaniu procesu rekrutacji i selekcji kandydatów według ściśle określonych kryterió"

hr manager
Randstad Polska Sp. z o.o. Kraków, Małopolskie

/10/2018/MS/34765 Kraków, Nowy Targ, Zakopane, zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę pracę z międzynarodowym środowisku atrakcyjny pakiet benefitów niezbędny pakiet szkoleń wdrożeniowych oraz podnoszących kwalifikacje odpowiedzialność za całość działań związanych z obszarem human re"

Global Head of HR
Goldman Recruitment Zjednoczone Emiraty Arabskie

Goldman Recruitment is a leading Polish consulting company specializing in recruitment using Search & Selection and Executive Search methods. Our ambition is to provide the highest level of service, ahead of the market and creating a new standard in the personal consulting industr"

specjalista ds. kadr
Terma Sp. z o.o. Czaple

Opis oferty pracy: Nie ja, ale Drugi ważniejszym jest” Jesteśmy polskim producentem grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, grzałek, maszyn budowlanych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Mając 25 letnie doświadczenie, służymy ludziom nie tylko w Polsce, lecz także w ponad 40 krajach świata, na 4 ko"

specjalista ds. kadr i płac
ZM Nowak Jankowo Gdańskie

Opis oferty pracy: Zakłady Mięsne Nowak powstały w 1991 roku. To jeden z najnowocześniejszych zakładów branży mięsnej na Pomorzu. Laureat wielu nagród i wyróżnień, nie tylko branżowych. Dołącz do nas jako SPECJALISTA DS"

Rekruter / Specjalista HR
ARWA Personaldienstleistungen s.r.o. Zwickau

Firma ARWA GmbH posiadajaca 80 Oddzialow na terenie Niemiec poszukuje do naszego oddzialu w Zwickau od zaraz Specjalisty HR / Rekrutera Rekruter / Specjalista HR Zwickau Obowiązki - aktywne poszukiwanie kaondydatow/pracownikow  chetnych do pracy na terenie Niemiec - prowadzenie"