Podstawowe informacje

Data Migration Specialist / Developer

TeamQuest Sp. z o.o.

OFERTA NIEAKTUALNA

Warszawa, Mazowieckie

Data publikacji:
21-03-2018

Data ostatniej aktualizacji:
22-10-2018

Warunki zatrudnienia:
pełny etat, umowa o pracę

Poziom stanowiska:
specjalista

Zarobki:
brak danych

Pochodzenie oferty:
gowork.pl

Opis oferty pracy

Praca - Data Migration Specialist / Developer
TeamQuest jest polską, dynamicznie rozwijającą się firmą, od ponad 10 lat zajmującą się kompleksowymi usługami doradztwa personalnego, w szczególności w rekrutacji specjalistów IT.

For our Client which is among the largest commercial real estate services firms with revenues of $6 billion.The firm operates in more than 70 countries and 45,000 employees, we are looking for

Warszawa
9753018485

Obowiązki
  • Complete the data extraction and migration activities of converting Yardi version 6.08 and non-Yardi systems to Yardi version 7
  • Create and maintain extraction scripts and criteria between source and target systems
  • Manage CW business through system and object mapping process
  • Advise on all data migration issues and topics
  • Provide continuous process improvements to data migration process
  • Provide weekly updates to project leadership around data activities Work with business and support resources to improve source data quality
  • Manage database restores and environments
  • Creation and management of workflows and contacts for phases of conversion
  • Participate in QA (Quality Assurance) testing where expertise is needed
  • Participate in UAT (User Acceptance Testing) for new software (current and future state, bolt on applications) upgrades and modifications.
  • Collaborates and provides subject matter expertise to Helpdesk and support staff.
  • Ability to multitask, prioritize, and accomplish project and team goals

WYmagania
  • Bachelor's degree in Business, Accounting, Finance or related field or equivalent experience required.
  • Minimum of 2 years" experience in real estate industry required.
  • Minimum of 2 years working knowledge of real estate accounting systems preferred.
  • Excellent oral and written communication skills required.
  • Experience in a collaborative, team driven environment
  • Excellent problem solving skills required.
  • Working knowledge of software, computing technologies, and computer hardware required.
  • Experience working with commercial industry financial applications and IWMS applications (360Facility, Tririga, Manhattan, etc.) is a big plus
  • Functional understanding and good working knowledge of MS SQL databases and scripting
  • Must be able to read and communicate in English.
Mile widziane:
  • Experience with Yardi
  • Knowledge of Yardi data structure
  • Working knowledge of Oracle

Oferujemy
  • Attractive salary
  • Real career development opportunity
  • International work environment,
  • Friendly work environment

W przesłanych materiałach prosimy o dopisanie klauzuli następującej treści:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych z 29 sierpnia 1997r Dz. Ust. Nr 133 poz. 883" Potwierdzam prawdziwość powyższych danych i zgadzam się na przetwarzanie i administrowanie moimi danymi, które podałam/em do wiadomości TeamQuest Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-697 Warszawa AL. Jerozolimskie 49 lok. 29 do celów rekrutacji pracowników. Jednocześnie oświadczam, że zostałam/em poinformowana/iż administratorem moich danych jest TeamQuest Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-697 Warszawa AL. Jerozolimskie 49 lok. 29 oraz że moje dane mogą zostać przekazane potencjalnym pracodawcom oraz, że mam prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich poprawiania, prawo sprzeciwu wobec ich przetwarzania w wyżej opisanym celu oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom, a także prawo zażądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych ze względu na moją szczególną sytuację. Podanie danych jest dobrowolne. Jednocześnie wyrażam zgodę na podejmowanie czynności mających na celu weryfikacje prawdziwości przekazanych przeze mnie dokumentów i informacji w nich zawartych. TeamQuest został wpisany do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia przez Marszałka Województwa Mazowieckiego pod numerem 11118