
Praca bez doświadczenia - jak ją znaleźć?
2017-10-28Praca bez doświadczenia - jak ją znaleźć?
2017-10-28Bez doświadczenia można znaleźć pracę. Często jest to praca poniżej kwalifikacji lub nie zaspokajajająca naszych potrzeb finansowych. Na początku kariery nie możemy jednak liczyć na zbyt wiele. To okres, kiedy trzeba zagryźć zęby i starać się wykazać.
Może się wydawać, że niekiedy pracodawcy miewają bardzo wygórowane wymagania względem przyszłych pracowników. Szukają ludzi młodych i energicznych, a jednocześnie posiadających za sobą kilkuletni staż w danej branży. Czy przesadzają? Wszystko zależy od tego, co oferują w zamian. Jeśli jedynie umowę śmieciową, do tego opiewającą na groszową stawkę, powinni raczej przestać się ośmieszać i albo podnieść warunki zatrudnienia, albo proponować pracę studentom ostatnich roczników w ramach stażu czy praktyk. Ale jeżeli na szali jest intratne stanowisko za przyzwoite wynagrodzenie i szereg benefitów, mają prawo wymagać od kandydatów znajomości branży nie tylko od strony teoretycznej.
W tym skomplikowanym HR-owym świecie rzadko natomiast mamy do czynienia z sytuacją, w której na dobre wynagrodzenie mogą liczyć osoby bez doświadczenia zawodowego. Niektórzy myślą nawet, że tacy ludzie to margines i na dobrą sprawę nie powinni liczyć na cokolwiek. Wypadałoby sobie zatem przypomnieć, że KAŻDY z nas zaczynał przygodę z rynkiem pracy z pozycji żółtodzioba. Rokrocznie rynek zasilają nowe, gotowe do pracy, lecz niedoświadczone osoby. Najczęściej są to absolwenci studiów, absolwenci szkół średnich lub ci, którzy porzucili swoje dotychczasowe zajęcie i postanowili się przekwalifikować. Gdzie i jak powinni szukać pracy?
Gdy zależy Ci wyłącznie na tym, żeby przetrwać finansowo
Są zawody, w których rotacja pracowników jest tak duża, że niemal ciągle poszukuje się nowych osób. „Od zaraz” można rozpocząć pracę telemarketera, przedstawiciela handlowego, pomocy kuchennej, kelnera, barmana czy sprzedawcy. Czasami nadarzy się też praca w administracji na stanowisku pracownika biurowego. Firmy poszukują również rąk do pracy fizycznej – na budowie lub w magazynie. Zatrudnionych szkoli się pod kątem nowych obowiązków, niewymagane jest ani doświadczenie, ani wykształcenie wyższe.
Gdy zależy Ci na pracy w zawodzie, zacznij od stażu
Okres praktyk i staży to naturalny etap rozwoju zawodowego na ścieżce kariery kogoś, kto wiąże swoją przyszłość z konkretnym zawodem. Praktyki najczęściej są darmowe, ale nie zabierają całego tygodnia, dlatego w międzyczasie można dorabiać sobie w innej branży, np. w telemarketingu lub w gastronomii. Staż to już często praca w pełnym wymiarze godzin, ze skromnym wynagrodzeniem, wiążąca się jednak z możliwością pozostania w firmie na wyższym stanowisku.
Gdy nie masz doświadczenia, ale masz umiejętności
Poszukując pracy bez doświadczenia, eksponuj swoje umiejętności. Pracodawcy docenią znajomość języka obcego, biegłość w obsłudze urządzeń biurowych czy posiadanie prawa jazdy. Każdy może poszczycić się pewnymi kompetencjami i zaliczają się do nich nie tylko odbyte kursy, ale też nasze wrodzone zdolności. Czasami to właśnie talent stanowi najmocniejszą kartę przetargową. Nie zapominajmy więc o tym, co potrafimy robić najlepiej, nawet jeśli do tej pory mieściło się to jedynie w ramach działań hobbystycznych