
Jak zostać opiekunką osób starszych?
2020-09-01Jak zostać opiekunką osób starszych?
2020-09-01Ofert dla opiekunek osób starszych na polskim i zagranicznym rynku nie brakuje, przez co praca ta kojarzy się jako lekka i atrakcyjna. I może tak być! Konieczne jednak są odpowiednie kompetencje oraz jasny zakres obowiązków.
Zawód opiekunki osób starszych może być przyjemny, pod warunkiem, że spełnia się odpowiednie warunki i posiada się wysokie zdolności komunikacyjne. W tej pracy liczy się przede wszystkim doświadczenie i odpowiednie podejście do seniora.
Czym zajmuje się opiekunka osób starszych?
Opiekunka osób starszych zajmuje się – jak sama nazwa wskazuje – pomocą osobom w starszym wieku. Zakres jej prac jest ściśle zorganizowany, ale z reguły sprowadza się do wykonywania takich czynności jak: pomoc w wykonywaniu codziennych czynności (np. spożywanie posiłków), pomoc w toalecie i utrzymaniu higieny, organizacja czasu wolnego (np. czytanie książek, granie w karty, wspólne oglądanie telewizji).
Czasem zakres obowiązków jest rozszerzony o prace domowe, jak utrzymywanie czystości i gotowanie obiadów. Rolą opiekunki osób starszych jest również dbanie o to, aby senior zażywał leki przepisane przez lekarza.
Jakie wykształcenie powinna mieć opiekunka osób starszych?
Agencje poszukujące opiekunek osób starszych zwracają uwagę na wykształcenie okołomedyczne. Sam zawód opiekunki osób starszych obarczony jest przepisami i zasadami, które kandydatka musi spełnić, zwłaszcza jak przyjdzie jej się opiekować osobą mocno schorowaną. Cenieni są pracownicy z wykształceniem pielęgniarskim, pedagogicznym, psychologicznym czy osoby po fizjoterapii. Dobrze, aby przyszła opiekunka osób starszych miała ukończony kurs pierwszej pomocy.
Należy jednak zaznaczyć, że osoby nieposiadające wyższego kierunkowego wykształcenia również mają szanse na zatrudnienie – ich opieka sprowadzać się będzie do podstawowych czynności, a bardziej zaawansowane zadania przejmie personel medyczny.
Czego od opiekunki osób starszych wymagają pracodawcy?
Praca opiekunki osób starszych może wydawać się lekka i przyjemna, do której potrzebna jest tylko empatia i dobra organizacja pracy. Jednak nie zawsze tak jest i czasem pracodawcy mogą wymagać umiejętności z zakresu medycyny lub doświadczenia w opiece nad osobami schorowanymi.
Seniorzy to dość wymagająca grupa, a choroby wieku starczego sprawiają, że opiekunka musi być bardzo wyrozumiała i cierpliwa, do tego opiekuńcza – i właśnie pod tym kątem sprawdzane są przyszłe kandydatki.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Opiekunka osób starszych może zostać zatrudniona do rodziny polskiej lub też wyjechać za granicę, aby tam opiekować się seniorem. Dlatego też zestaw pytań padających na rozmowie kwalifikacyjnej zależy od oferty pracy. Z reguły jednak sprowadzają się do wykształcenia, ukończonych kursów oraz doświadczenia. Najwyżej punktowane są doświadczone opiekunki, które w przeszłości już opiekowały się osobą starszą albo też kobiety posiadające dorosłe już dzieci – dla pracodawcy jest to sygnałem, że dana opiekunka wie na, czym polega opieka i ma kompetencje w tym zakresie.
Pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapewne będzie chciał sprawdzić zdolności komunikacyjne, w tym zdolność do kompromisów, motywację czy konsekwentność.
Ile zarabia opiekunka osób starszych?
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń wskazuje, że opiekunka osób starszych zarabia 2 610 zł brutto na umowę o pracę. Wszystko zależy jednak od stażu pracy, zakresu obowiązków, wielkości firmy i regionu, w którym przyjdzie jej pracować. Na wyższe zarobki mogą liczyć opiekunki osób starszych za granicą – na przykład dla Niemiec zarobki wahają się od 600 euro do 1800 euro.
Opieka nad osobami starszymi to praca obciążająca fizycznie i psychicznie, zwłaszcza jeśli opieka dotyczy seniora schorowanego i leżącego. Stąd bardzo ważne jest, aby skorzystać z ofert tylko rzetelnej agencji pracy, która nie tylko zatrudni na legalną umowę o pracę, ale również zadba o przejrzysty zakres obowiązków oraz zapewni niezbędne wsparcie opiekunce.