Jak zostać logistykiem?
2018-08-01Zawód logistyka cieszy się obecnie dużym powodzeniem na rynku pracy. Czym zajmuje się osoba pracująca na tym stanowisku, jakie kwalifikacje powinna posiadać i czy jest to intratne zajęcie? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Logistyk to ktoś, kto czuwa nad dostarczeniem towaru klientowi w sposób zgodny ze wszelkimi obowiązującymi standardami, w ustalonym odgórnie terminie. Osoba pracująca na tym stanowisku odpowiada również za planowanie, nadzorowanie magazynów oraz dopływ towarów z zewnątrz. Słowem: logistyk usprawnia działanie przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony.
Czym zajmuje się logistyk?
Do obowiązków logistyka należy sporządzanie oraz uaktualnianie listy dostawców, negocjowanie cen, selekcjonowanie ofert na postawie ich dokładnej analizy, monitorowanie rynku, planowanie zaopatrzenia, kontakt z dostawcami, kontrola obiegu dokumentów, wysyłek i dostaw, sporządzanie raportów z realizacji zadań, składanie i realizowanie zamówień w innych firmach, współpracujących z tą, w której jest zatrudniony. Oprócz tego logistyk dba o to, aby pojazdy firmowe były w dobrym stanie technicznym, przygotowuje oraz kontroluje budżet przedsiębiorstwa, wydaje towary z magazynu, dba o załadunek i jest odpowiedzialny za kontakt z klientem. Logistycy znajdują zatrudnienie przede wszystkim w firmach przewozowych, spedycyjnych oraz logistycznych, choć nieobca jest im również branża chemiczna, kosmetyczna czy IT.
Jakie wykształcenie powinien posiadać logistyk?
Aby zostać logistykiem, należy ukończyć studia ekonomiczne lub techniczne. Pracę w tym zawodzie podejmują najczęściej absolwenci politechniki, którzy ukończyli właśnie logistykę. Studia oferują możliwość odbycia praktyk zawodowych, które są dodatkowym atutem w CV. Liczą się też dodatkowe kursy przygotowujące do zawodu, ale kierunkowe studia są najważniejsze.
Czego od logistyka wymagają pracodawcy?
Ponieważ praca na stanowisku logistyka wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wieloma obowiązkami, pracodawcy wymagają od kandydatów odpowiednich cech osobowościowych oraz kwalifikacji. Liczy się przede wszystkim odpowiedzialność, rzetelność w realizowaniu zleceń, zdyscyplinowanie, umiejętności organizacyjne, zdolność do podejmowania trudnych decyzji i pracowania w stresowych warunkach. Atutem jest również komunikatywność, umiejętność analitycznego myślenia, kreatywność, znajomość języków obcych (zwłaszcza angielskiego i niemieckiego).
Jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Na pewno należy spodziewać się pytania o poprzednie miejsca pracy. Im bogatsze doświadczenie zawodowe, tym lepiej. Z uwagi na specyfikę tego zawodu jest zrozumiałe, że pracodawcy przychylniejszym okiem patrzą na kandydatów z zasobniejszym CV. Poza tym może paść również pytanie dotyczące cech osobowościowych kandydata. Należy wymienić przede wszystkim takie, które okażą się przydatne na danym stanowisku.
Ile zarabia logistyk?
Specjalista ds. logistyki zarabia średnio od 3 000 zł do 8 000 zł. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ renoma i powodzenie firmy, charakter jej działalności, staż pracy zatrudnionego oraz jego kwalifikacje.
Zawód logistyka to opcja dla osób zorganizowanych, które potrafią utrzymać dookoła siebie porządek, są otwarte wobec innych ludzi, odpowiedzialne i rzetelne. Ewentualne niedociągnięcia czy zaniedbania w wykonywaniu swoich obowiązków mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla firmy, dlatego cechy te są szczególnie ważne. Kluczową rolę odgrywają również wysokie kwalifikacje i gruntowne wykształcenie.