
Jak zostać lekarzem weterynarii?
2021-04-06Jak zostać lekarzem weterynarii?
2021-04-06Bycie weterynarzem to nie bez powodu marzenie wielu dzieci. Zawód ten wymaga bowiem mnóstwa empatii, a miłość do zwierząt to absolutna podstawa. Jednak, by zostać lekarzem weterynarii nie wystarczy pałać uwielbieniem do czworonogów. Jest to zawód, który wymaga wysokich kwalifikacji.
Czym zajmuje się lekarz weterynarii?
Lekarz weterynarii, potocznie zwany weterynarzem, na co dzień zajmuje się przede wszystkim leczeniem zwierząt oraz ochroną ich zdrowia. W zakres jego obowiązków wchodzi m.in. ich szczepienie czy odrobaczanie, pielęgnacja, leczenie chirurgiczne, diagnoza chorób, wydawanie recept, dobieranie leków, a także usypianie zwierząt czy dokonywanie sekcji zwłok.
Weterynarze pracują jednak również poza gabinetami i klinikami weterynaryjnymi. Mają uprawnienia do pracy w hodowlach i na fermach, rzeźniach, w ogrodach zoologicznych, schroniskach, inspektoratach weterynaryjnych, w placówkach badających standardy produktów odzwierzęcych, a nawet w stacjach sanitarno-epidemiologicznych czy w przedsiębiorstwach farmaceutycznych.
Pewną alternatywą wobec zawodu weterynarza jest praca w charakterze technika weterynarii.
Jakie wykształcenie powinien posiadać lekarz weterynarii?
Pod tym względem nie ma kompromisów. Aby zostać lekarzem weterynarii należy skończyć trwające 5,5 roku studia na wybranym wydziale medycyny weterynaryjnej. Wykształcenie to zdobywa się bez specjalizacji. Można ją zrealizować dopiero po przepracowaniu 4 lat w zawodzie i ukończeniu 2- lub 3-letnich studiów specjalizacyjnych. Jako specjalizację mamy możliwość wybrać m.in. choroby psów i kotów, chirurgię weterynaryjną, prewencję weterynaryjną i higienę pasz, choroby koni czy choroby owadów użytkowych.
Czego od lekarza weterynarii wymagają pracodawcy?
Empatia w stosunku do zwierząt oraz odpowiednie kwalifikacje to nie wszystko, czym musi legitymować się lekarz weterynarii. Praca w gabinecie weterynaryjnym nie jest lekka, choć może dawać wiele satysfakcji, wynikającej z możności pomagania zwierzętom. Aby wykonywać ją dobrze i z sercem potrzeba również odwagi, szerokiej wiedzy medycznej oraz gotowości do dalszego dokształcania się. Weterynarze bardzo często pracują na nocnych dyżurach oraz w weekendy.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Pracodawca ocenia przede wszystkim formalne kwalifikacje kandydata. Oprócz dyplomu uczelni wyższej zażąda udokumentowania uprawnień nadawanych przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną. W niektórych placówkach przeprowadza się dodatkowo test wiedzy. Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą z kolei paść pytania o dotychczasowe doświadczenie (np. odbyte praktyki) czy plany dotyczące specjalizacji.
Ile zarabia lekarz weterynarii?
Zarobki lekarzy weterynarii wahają się między 3400 a 5400 zł brutto. Więcej można zarobić na przykład otwierając własny gabinet weterynaryjny, wiąże się to jednak z dość dużą inwestycją (głównie w potrzebny sprzęt), a także dodatkową liczbą obowiązków administracyjnych i założeniem działalności gospodarczej.