Jak zostać fotografem?
2020-12-02Zawód fotografa obfituje w liczne wyzwania, z których nikt poza branżą nie zdaje sobie sprawy. Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby zostać fotografem, i co sprzyja znalezieniu zatrudnienia?
Czym zajmuje się fotograf?
Najkrócej rzecz ujmując: uwiecznianiem na papierze lub innych nośnikach osób, rzeczy i miejsc, przy użyciu zaawansowanego sprzętu elektronicznego. Ale to przecież wszyscy wiemy. Sama czynność fotografowania nie wyczerpuje jednak obowiązków zawodowych fotografa. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, fotograf może być zmuszony do częstego podróżowania, oferowania swoich usług instytucjom i firmom, a nawet do uczestniczenia w ryzykownych wydarzeniach, zagrażających zdrowiu lub życiu. Inne obowiązki będzie miał ktoś pracujący dla National Geograhic, inne fotoreporter na obszarach dotkniętych konfliktem zbrojnym, a jeszcze inne prywatny fotograf wynajęty na uroczystość weselną. Każdy z nich musi mieć jednak opanowany warsztat pracy i dobre oko do zdjęć, a także odrobinę talentu.
Jakie wykształcenie powinien mieć fotograf?
Wykształcenie ma znaczenie marginalne dla ewentualnych pracodawców. O wiele bardziej liczą się umiejętności, które można zaprezentować w swoim portfolio. Nie da się jednak ukryć, że ukończenie studiów artystycznych może być dodatkowym atutem. Takie studia pozwalają rozwinąć umiejętności i kreatywność, poszerzają też horyzonty.
Czego od fotografa wymagają pracodawcy?
Dobrego oka i opanowanego warsztatu, a także predyspozycji do zajmowania się tym zawodem. Tego wymagają wszyscy pracodawcy, niezależnie od rodzaju oferowanej pracy. Do tego dochodzą jeszcze wymagania związane ze specyfiką objętego stanowiska. Fotoreporter na przykład powinien być mobilny, dyspozycyjny, bywa, że i nieprzeciętnie odważny. Zdjęcia dzikich drapieżników na wolności, które możemy podziwiać w sieci i kolorowej prasie, to nierzadko efekt olbrzymiej odwagi fotoreporterów, którzy w pogoni za doskonałym ujęciem gotowi są zaryzykować nawet życie. Zwykle takie osoby nie zajmują się fotografią jedynie dla pieniędzy – to po prostu ich pasja.
Obecnie wielu fotografów pracuje w ramach założonej przez siebie działalności gospodarczej. Sami są dla siebie szefami, sami ustalają sobie godziny pracy i zakres obowiązków. Są i freelancerzy, czyli tzw. wolni strzelcy, współpracujący z różnymi zleceniodawcami. Tymi ostatnimi mogą być firmy, osoby prywatne, szacowne instytucje... Zawód fotografa daje więc rozmaite możliwości. Nie trzeba szukać pracy na etacie, to tylko jedna z możliwych opcji.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Kandydat na pewno zostanie zapytany o swoje dotychczasowe osiągnięcia, o przeszłość zawodową. Jeśli może się pochwalić jakimiś wyróżnieniami, np. w konkursach, łatwiej mu będzie zjednać sobie przychylność rekrutera. Rozmowa prawdopodobnie będzie również dotyczyła kwestii technicznych związanych z fotografowaniem.
Ile zarabia fotograf?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ wysokość zarobków zależy i od rodzaju wykonywanej pracy, i od liczby klientów, i od systemu rozliczania, a także od wielu innych czynników, których nie ma potrzeby tutaj wymieniać. Inne zarobki będzie miał prywatny fotograf z własnym zakładem, inne freelancer, a jeszcze inne fotoreporter.