Jak zostać dziennikarzem?
2019-08-18Aby pracować w charakterze dziennikarza, należy spełnić szereg wymagań. Jakie są to wymagania i jakie korzyści daje praca w tym zawodzie?
Dobrymi dziennikarzami mogą zostać jedynie osoby o określonych predyspozycjach. W tym zawodzie liczy się nie tylko kultura wypowiedzi i duży zasób wiadomości z różnych dziedzin. Istotna jest także komunikatywność, zdolność logicznego myślenia, a także szereg innych umiejętności, które są kluczowe w tej profesji. Przyjrzyjmy się dokładnie, na czym polega praca dziennikarza i jakie wyzwania stawia przed kandydatami.
Czym zajmuje się dziennikarz?
Do obowiązków dziennikarza należy redagowanie, tworzenie oraz przygotowywanie materiałów prasowych. Są to materiały przeznaczone do publikacji za pośrednictwem takich środków masowego przekazu jak prasa, telewizja, radio, internet. Pierwszym etapem pracy dziennikarza jest gruntowny research: aby o czymś pisać czy mówić, trzeba to najpierw poznać. Często potrzebna jest analiza danych statystycznych oraz dobra znajomość przepisów prawnych. Później należy na podstawie zebranych informacji przygotować artykuł, reportaż lub przeprowadzić wywiad. Charakter pracy zależy od rodzaju medium, w którym materiał zostanie opublikowany.
Jakie wykształcenie powinien posiadać dziennikarz?
Aby zostać dziennikarzem, nie trzeba studiować dziennikarstwa, jakkolwiek studia wyższe są niewątpliwie cennym przygotowaniem do zawodu. Program kształcenia obejmuje między innymi historię, socjologię, psychologię, kulturoznawstwo, prawo prasowe, etykę. Dziennikarzami często zostają poloniści, którzy wybrali na studiach specjalność dziennikarską.
Czego od dziennikarza wymagają pracodawcy?
Od kandydatów na to stanowisko wymaga się lekkiego pióra, łatwości nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, wysokiej kultury osobistej, zdolności logicznego myślenia, umiejętności klarownego formułowania myśli. Aby pisać w sposób interesujący i znajdować atrakcyjne dla odbiorcy tematy, trzeba wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Warto mieć też ogólne rozeznanie w różnych dziedzinach wiedzy.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zostać zapytany m. in. o aktualne wydarzenia z Polski ze świata. Powinieneś wyrazić swoją również swoją opinię. Odpowiedź powinna być przemyślana i należycie uzasadniona. Wykaż się entuzjazmem, zaangażowanie jest niezwykle ważne.
Ile zarabia dziennikarz?
Wynagrodzenie miesięczne większości dziennikarzy oscyluje w granicach 1500-3000 zł. Ci, którzy pracują dla popularnych gazet i stacji radiowych lub telewizyjnych, zarabiają od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Dziennikarstwo jest profesją trudną, wymagającą determinacji i uporu. To jeden z tych zawodów, które wykonują pasjonaci. W Polsce zarobki dziennikarzy są zasadniczo nieproporcjonalne do wykonywanej przez nich pracy, dlatego jeśli liczysz na duże pieniądze, srodze się rozczarujesz. Jeśli jednak masz powołanie i chcesz robić coś konstruktywnego, co będzie Ci przynosiło wiele satysfakcji, nie ustawaj w dążeniach do zrealizowania swoich marzeń.