
Jak zostać agentem nieruchomości?
2020-10-02Jak zostać agentem nieruchomości?
2020-10-02Zawód agenta nieruchomości jest dobrze płatny, ale wymaga określonych predyspozycji. Jeśli jesteś zainteresowany/a pracą w tej branży, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Czym zajmuje się agent nieruchomości?
Agent nieruchomości pośredniczy w sprzedaży, kupnie oraz wynajmie nieruchomości. Jego praca polega przede wszystkim na spotykaniu się z ludźmi: tymi, którzy chcą sprzedać lub wynająć nieruchomość, oraz tymi, którzy są zainteresowani kupnem bądź najmem. Agent nieruchomości przygotowuje umowy dla obu stron i sprawdza stan prawny nieruchomości będących przedmiotem tych umów (by uniknąć na przykład sprzedaży mieszkania znajdującego się w zadłużonym budynku). Do obowiązków agenta należy również udzielanie potencjalnym kupcom lub najemcom wszelkich informacji dotyczących nieruchomości mieszczących się w ofercie firmy.
Jakie wykształcenie powinien mieć agent nieruchomości?
Odpowiednie studia z całą pewnością zwiększają szanse na znalezienie pracy w biurze pośrednictwa. Odpowiednie to znaczy takie, które są związane z branżą. Pracodawcy przychylnym okiem patrzą na absolwentów prawa. Precyzyjna znajomość przepisów pozwala agentowi sporządzać umowy w sposób kompetentny, a także informować klientów zainteresowanych ofertą o szczegółach prawnych z nią związanych. Agentami nieruchomości zostają też absolwenci budownictwa, socjologii, ekonomii czy komunikacji wizerunkowej. Dużym atutem, zwiększającym szanse na zatrudnienie, jest dyplom ukończenia studiów podyplomowych z zakresu zarządzania nieruchomościami. Alternatywą mogą być kursy na pośrednika, uwzględniające przede wszystkim praktyczne aspekty zawodu. Nie można zapominać i o tym, że biura pośrednictwa same organizują dla swoich pracowników rozmaite kursy, z których na pewno warto skorzystać.
Czego od agenta nieruchomości wymagają pracodawcy?
Aby pracować jako agent nieruchomości, musisz mieć odpowiednie predyspozycje. Wymagana jest przede wszystkim komunikatywność, wysoka kultura osobista, wiedza prawna dotycząca rynku zarządzania nieruchomościami. Równie ważna jest gotowość do pracy w nienormowanych godzinach, bo spotkania z klientami mogą odbywać się o różnych porach dnia. Z tą cechą związana jest ściśle dyspozycyjność – klienci nie powinni zbyt długo czekać na spotkanie. Agentowi nieruchomości przyda się niewątpliwie znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Oprócz kwalifikacji i odpowiednich predyspozycji pracodawcy uwzględniają też w procesie rekrutacyjnym prezencję kandydata, jakkolwiek mogłoby się to wydawać dyskryminujące. Agent nieruchomości jest w pewnym sensie twarzą firmy, więc powinien przywiązywać dużą wagę do ubioru, przynajmniej na czas pracy.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Można się spodziewać małego egzaminu z zagadnień prawnych związanych z branżą zarządzania nieruchomościami. Rekruter może też zainteresować się zawodową przeszłością kandydata. Jeśli nie pracowałe/aś w zawodach wymagających częstego kontaktu z ludźmi, miej chociaż certyfikaty potwierdzające ukończenie stosownych kursów do zajmowania się pośrednictwem nieruchomości.
Ile zarabia agent nieruchomości?
Zarobki mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Wysokość wynagrodzenia jest ściśle uzależniona od skuteczności pracownika, a także od wysokości prowizji pobieranej za udział w procedurze wynajmu/sprzedaży nieruchomości.