
Jak znaleźć pracę jako ANALITYK?
2018-03-18Jak znaleźć pracę jako ANALITYK?
2018-03-18Analityk biznesowy to profesjonalista w zarządzaniu finansami. Ale myli się ten, kto sądzi, że jedynym zadaniem na tym stanowisku jest liczenie pieniędzy. Analityk to łącznik między wszystkimi działami w firmie, pracownik multizadaniowy, który musi też czasami wstać od biurka i zacząć zarządzać.
Na co dzień każdy z nas zarządza budżetem. Jedni z lepszym, inni z nieco marniejszym skutkiem. Planując swoje wydatki, analizując potrzeby swojej rodziny, kupując, oszczędzając, zakładając lokaty i inwestując, sami jesteśmy analitykami we własnych domach. Czuwanie nad domowym budżetem nie czyni z nas jednak finansistów. Co za to umożliwi Ci objęcie posady analityka biznesowo-finansowego?
Czym zajmuje się analityk?
Podstawą większości ludzkich działań jest dobry plan. Nie dotyczy to wszystkich sfer życia, ale prowadzenia firmy z pewnością tak. Najogólniej rzecz ujmując, analityk zajmuje się tworzeniem analiz oraz strategii, czyli planuje i sprawdza, czy wszelkie działania idą zgodnie z aktualnym planem. Ale co to dokładnie oznacza i jak przekłada się na jego styl pracy?
Analityk biznesowo-finansowy analizuje bieżące operacje finansowe, ale i tworzy prognozy oraz plany długo- i krótkoterminowe. W czasie swojej pracy przygotowuje raporty i sprawozdania finansowe, ocenia projekty inwestycyjne od strony finansowej, weryfikuje prognozy ekonomiczne oraz analizuje ryzyko finansowe związane z poszczególnymi przedsięwzięciami firmy. Innymi słowy, to na biurku analityka stoi skarbonka z firmowymi pieniędzmi. To on decyduje, a przynajmniej doradza szefowi, kiedy ją otworzyć, ile i na co z niej wyjąć. Analityk monitoruje wszystkie transakcje dokonywane w firmie i przygotowuje dokumenty niezbędne do ich zatwierdzenia. Nie umknie mu żadna, nawet najmniejsza operacja finansowa. Do zadań analityka należy też przestudiowanie sytuacji finansowej klienta. Ale na co dzień głowę analityka zaprzątają nie tylko pieniądze i cyferki. Dobry analityk w ciągach skomplikowanych danych liczbowych potrafi dostrzec sens i wyciągnąć z nich wnioski, a następnie wybadać jak mają się one do aktualnej sytuacji na rynku. Aby zoptymalizować działania i funkcjonowanie firmy, musi więc znać się również na logistyce czy marketingu. Analityk stale kontaktuje się z działem sprzedaży. Doskonale zna też firmowe know-how.
Jakie wykształcenie powinien posiadać analityk?
Droga do kariery analityka zaczyna się tak naprawdę już w szkole średniej, jeśli nie wcześniej, i wiedzie przez… zamiłowanie do matematyki. Jeśli finanse mają być Twoją pasją, najpierw musi stać się nią liczenie i rozwiązywanie matematycznych łamigłówek. Choć do zawodu najlepiej przygotowują studia z zakresu finansów i rachunkowości oraz ekonomii i zarządzania finansami, matematyka powinna zajmować szczególne miejsce w Twoim sercu. Na stanowisko analityka możemy aplikować również po ukończeniu studiów informatycznych. Specjaliści z branży finansowej bardzo często szkolą się ponadto na studiach podyplomowych i zdobywają certyfikaty z zarządzania finansami i controllingu (najpopularniejsze to ACCA czy CIA).
Czego od analityka wymagają pracodawcy?
Jak w każdym zawodzie, również i w zawodzie analityka szczególnie liczą się pewne dodatkowe umiejętności, które są nie tyle „mile widziane” przez pracodawcę, ale wręcz wymagane już na etapie rekrutacji. Jedną z nich jest znajomość języka angielskiego na poziomie minimum C1. Wiele przedsiębiorstw, w których analityk jest niezbędny, współpracuje również z konkretnymi rynkami zagranicznymi. Dlatego coraz więcej ofert pracy dla analityków wiąże się z koniecznością znajomości pewnych języków, np. czeskiego czy holenderskiego.
Przed analitykiem tajemnicy nie powinny stanowić komputer oraz oprogramowanie służące analizowaniu i raportowaniu danych. Dlatego obowiązuje Cię wzorowa znajomość Excela, a często również Microsoft Access i SQL.
Analitycy niezbędni są w bankowości, wielkich korporacjach, firmach produkcyjnych, a także w branży IT. Spodziewaj się więc pracy w nowoczesnym biurze i konieczności chodzenia do niego w koszuli.
A zatem jako analityk znajdziesz pracę przede wszystkim w dużych aglomeracjach i dużych przedsiębiorstwach. Mniejsze biznesy wszelkie finansowe wątpliwości oraz rozliczenia powierzają księgowym. W małych firmach kilka osób jest w stanie zająć się logistyką, finansami i marketingiem, nie tracąc z oczu najważniejszych celów. W korporacjach i dużych przedsiębiorstwach trzymanie w ryzach całej konstrukcji, złożonej z różnych działów jest trudniejsze. To zadanie dla osobnego pracownika lub nawet całego zespołu analityków.
Jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Oczywiście im szerszy zakres obowiązków analityka, tym większy nacisk kładzie się na jego doświadczenie. Na rozmowie kwalifikacyjnej przyszły pracodawca z pewnością skupi się na dotychczasowej pracy kandydata, nie pominie też kwestii jego wykształcenia i pierwszych szlifów zawodowych.
Rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi też Twoje umiejętności miękkie. Pamiętaj, że w tej pracy będziesz spoiwem łączącym różne działy i różne działania, a także kontaktem między firmą a klientem. Wymaga to zaawansowanych umiejętności komunikacyjnych, biegłości w nawiązywaniu relacji i otwartości na potrzeby klientów. Praca analityka to nie tylko wpatrywanie się w ekran komputera, porównywanie słupków i ciągów cyfr w ciszy oraz skupieniu. W dużych firmach to także spotkania biznesowe, ciągłe prezentacje, konsultacje i omawianie briefów.h3
Ile zarabia analityk?
Praca analityka biznesowego to zajęcie niezwykle istotne z perspektywy sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Najniższe wynagrodzenie, na które może liczyć pracownik w tym charakterze to około 7 tys. złotych. Najczęściej oferowana pensja wynosi 8,5 tys., a najwyższe wynagrodzenie dochodzi do 10 tys. złotych miesięcznie. Oczywiście mniej doświadczeni pracownicy czy stażyści nie zarabiają na starcie aż tyle. Jest to jednak zawód, z którym warto wiązać swoją przyszłość i dalsze sukcesy. Warto też inwestować w siebie, zdobywając nowe certyfikaty czy szkoląc się na studiach podyplomowych. Doświadczeni analitycy prowadzą również indywidualne konsultacje jako eksperci zewnętrzni, a czasem zajmują się coachingiem.