
Prawa i przywileje matek po powrocie do pracy
2017-11-23Prawa i przywileje matek po powrocie do pracy
2017-11-23Czy po urlopie macierzyńskim kobieta ma prawo oczekiwać od pracodawcy jakichkolwiek przywilejów? A może podlega tym samym obowiązkom, co inni pracownicy? Na te i tym podobne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Jako że prawo zabrania dyskryminowania pracowników ze względu na płeć, kobiety spodziewające się dziecka mogą skorzystać z zagwarantowanego przepisami urlopu macierzyńskiego bez obawy o utratę dotychczasowej pracy. Po powrocie do firmy przysługują im pewne przywileje, wynikające z ich szczególnej sytuacji. Poniżej wyszczególniamy najważniejsze z nich.
- Pracownica ma prawo wrócić na poprzednie stanowisko i otrzymywać wynagrodzenie w tej samej wysokości, co wcześniej, przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego. Jeśli powrót na poprzednie stanowisko nie jest możliwy, pracodawca ma obowiązek przydzielić jej stanowisko równorzędne, zgodne z jej kwalifikacjami zawodowymi.
- Pracodawca nie może wymagać od zatrudnionej spełniania obowiązków zawodowych w godzinach nadliczbowych.
- Nie może również wymagać od niej, aby pracowała nocą.
- Nie ma prawa jej zwolnić.
- Premie oraz podwyżki udzielane pracownikom przez pracodawcę w czasie trwania urlopu macierzyńskiego powinny być również przyznawane pracownicy pozostającej na urlopie macierzyńskim, jeśli obejmują wszystkich zatrudnionych w firmie.
- Po urlopie macierzyńskim pracownicy przysługuje prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego.
Paniom, które chciałyby pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dziecka, również przysługują pewne uprawnienia. Oto one.
- Pracownica karmiąca jedno lub więcej dzieci może bez ponoszenia żadnych konsekwencji robić w czasie pracy przerwy na karmienie. Jeśli karmi jedno dziecko, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw; jeśli więcej – również do dwóch, ale trwających po 45 minut każda.
- Pracownica może złożyć wniosek z prośbą o wcześniejsze rozpoczynanie bądź kończenie pracy. Wynagrodzenie za przerwy obowiązuje takie samo jak w okresie urlopu wypoczynkowego.
- Pracodawca zobowiązany jest udzielić podwładnej na jej prośbę dwudniowego zwolnienia z obowiązków służbowych, jeśli prośba uzasadniona jest celami wychowawczymi.
Należy jednak podkreślić, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego zatrudniona nie podlega już zagwarantowanej przepisami ochronie stosunku pracy. Pracodawca może ją więc zwolnić, jeśli ma po temu słuszne i uzasadnione powody, które nie stanowią jednocześnie przejawu dyskryminacji. W sytuacji, gdy pracodawca postępuje niezgodnie z przepisami, pracownica może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.