
Praca za granicą - czy znajomość języka jest konieczna?
2017-10-25Praca za granicą - czy znajomość języka jest konieczna?
2017-10-25Praca w obcym kraju nie musi oznaczać konieczności zaznajomienia się z tamtejszym językiem. W obecnych czasach możemy żyć za granicą mówiąc biegle jedynie po polsku. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak chcemy zarabiać…
Brak umiejętności porozumiewania się w języku kraju, do którego wyjeżdżamy, bywa utrudnieniem nawet w czasie zwykłych wycieczek czy wakacji. Wtedy jednak nie przywiązujemy do tego zbyt dużej wagi i zdajemy się na nasz łamany angielski lub, w najgorszym wypadku, na mowę ciała. Co innego, gdy przed nami perspektywa zamieszkania za granicą i rozpoczęcia tam pracy. Dla wielu nieznajomość języka wydaje się w tych okolicznościach przeszkodą nie do pokonania, czymś, co wręcz przekreśla nasze szanse na odnalezienie się w obcej rzeczywiści. Jak ma się to do faktu, że Internet aż huczy od ogłoszeń o treści: „Praca za granicą bez znajomości języka”?
Czy język faktycznie jest niezbędny?
Gruntowna znajomość języka nie jest nam potrzebna, jeśli o pracy za granicą myślimy jak o tymczasowym przerywniku w karierze zawodowej. Wyjeżdżając na krótko, np. na 2-3 miesiące, nie ma sensu w popłochu zapisywać się na kurs językowy. Zwłaszcza, że tego typu wyjazdy często są dość spontaniczne. Oczywiście najwięcej zależy nie od czasu trwania naszego pobytu, ale od charakteru pracy, jaką będziemy wykonywać. Praca na magazynie, w produkcji przemysłowej, sadownictwie, w branży sprzątającej czy przy budowie i wykończaniu domów nie wymaga szczególnych umiejętności językowych odkąd w zatrudnianiu pomagają agencje pośrednictwa pracy. Organizują one grupowe wyjazdy i kwaterują pracowników w jednym miejscu. Obecność osoby, która pośredniczy w kontakcie między pracodawcą a grupą wykonawczą, zwalnia pracowników z konieczności porozumiewania się w obcym języku.
Praca za granicą, bez znajomości języka, pozwala na zarobek w graniach 1,6-2 tys. euro miesięcznie. Jedyne, czym musimy się legitymować, aby ją wykonywać to jako taka sprawność fizyczna/manualna, sumienność, a czasem także doświadczenie w zawodzie. Jeśli jednak przyjdzie nam pracować bezpośrednio z klientem, język okaże się niezbędny. Polak niemówiący po angielsku może pracować w brytyjskiej restauracji przy zmywaniu naczyń, ale nie zdobędzie już posady kelnera. Biegłości językowej wymaga również praca w hotelu czy w branży handlowej. Przydaje się też w opiece nad dziećmi i nad osobami starszymi.
Wśród swoich
Szansę na załapanie pracy w komfortowych warunkach i bez znajomości języka, za to na bardziej intratnych stanowiskach, stanowią skupiska Polaków za granicą. W obszarach Unii Europejskiej gęsto zasiedlonych przez rodaków można zdobyć pracę w polskiej restauracji czy w polskim sklepie, objąć stanowisko kierownika lub wykonywać zawód specjalistyczny. Jednak każdy dłuższy pobyt za granicą to dla nas zarówno okazja, a poniekąd też obowiązek, aby opanować cudzy język i móc dalej się rozwijać.